Employee Forum delegates are elected in the spring of each year, with orientation beginning shortly thereafter. Appointments begin officially on May 1st and end on the following June 30th of the indicated year.

Delegates are expected to adhere to the guidelines set forth in the Delegate Handbook.

To contact any of the delegates listed below, please consult the university directory online.

Division 1 – EPA Non-Faculty
Name DepartmentTerm Ends
Deborah Bush Center for Health Promotion & Disease Prevention 2015
Jacquelyn Copeland Scholarships & Student Aid 2015
Clare CounihanWomen's Center2017
Tammy Cox School of Information & Library Science 2015
Philip EdwardsCenter for Faculty Excellence2017
Emily GomezCareer Services2017
Lori HaightInformation & Library Science2017
Michael HighlandScholarships & Student Aid 2015
Ronda Manuel Arts & Sciences Foundation2016
Whitney Mohr Housing & Residential Education 2016
Michael PennyJournalism & Mass Communication2017
Krista PrinceHousing & Residential Education2017
Kelli Raker Student Wellness 2016
Samara Reynolds Kenan-Flagler School of Business2016
Anna Schwab Hazards Center 2015/17
Division 2 – Service/Maintenance
Name DepartmentTerm Ends
David Fraley Housekeeping 2015/17
James HolmanHousekeeping2017
Nihlei Tial Housekeeping 2016
John WilliamsHousekeeping2017
Division 3 – Skilled Craft
NameDepartmentTerm Ends
Jim Fuller Maintenance2015/17
Todd Hux Building Services, HVAC 2015
Division 4 – Clerical/Secretarial (Academic Affairs)
Name DepartmentTerm Ends
Tiffany Carver School of Social Work 2015
Matt McKirahan School of Government 2015
Tara Smith Friday Center 2015
Division 5 – Clerical/Secretarial (Health Affairs)
NameDepartmentTerm Ends
Kathy JamesInstitute for Global Health & Infectious Diseases2017
Susan LucasLineberger Cancer Center2017
Division 6 – Clerical/Secretarial (Other)
NameDepartmentTerm Ends
Bonita Brown Carolina Union 2016
Shane Hale University Library 2016
Arlene Medder Auxiliary Enterprises 2016
Renee Sherman Registrar’s Office 2016
Katie Turner Faculty Governance 2015/17
Division 7 – Technical
Name DepartmentTerm Ends
Jo-Ann BlakeDental Research/Ecology2015/17
Kirk Montgomery Energy Services2016
Christopher Powe Human Resources 2016
Kathy RamseyDental Research2017
Nakenge RobertsonFrank Porter Graham Child Development Center2017
Charles StreeterStudent Affairs2017
Barbara WilliamsStone Center2017
Division 8 – Professional
Name DepartmentTerm Ends
Nancy Beach Health Policy & Management 2015
Sharon BrinsonEnglish & Comparative Literature2017
Ronald Campbell Public Safety 2016
Lois Douglass-Alston Scholarships & Student Aid 2015/17
Yvonne Dunlap Oncology 2015
Teresa Etscovitz Dental Research 2016
Paula Goodman Undergraduate Education 2015
Christine Greenberg Study Abroad 2015/17
Victoria Hammett School of Pharmacy 2016
Shayna HillClinical Affairs, School of Dentistry2017
Karen Jenkins-Cheek Public Safety 2016
Matt McKirahanSchool of Government2017
Aluoch Ooro Biostatistics 2015
Jackie Overton Public Safety 2016
Shamecia PowersAnthropology 2016
Rocky Riviella McAllister Heart Institute 2016
Christina Rodriguez Psychology 2015
Charles Streeter Student Affairs 2015
Division 9 – Executive/Managerial
NameDepartmentTerm Ends
Ben Triplett Housekeeping 2015/17
Print Friendly